Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, nasz kraj, jak i wszystkie kraje członkowskie zyskał wiele udogodnień, w postaci wsparcia finansowego oraz wszelkich form pomocy w razie jakichkolwiek problemów zaistniałych w obszarze gospodarki, przemysłu i rolnictwa.
Opracowano odpowiednie dokumenty, obligujące kraje członkowskie do przestrzegania pewnych reguł, panujących w równym stopniu we wszystkich krajach unijnych. Nie jest jednak tak, że mamy same obowiązki. Oczywiście jest mnóstwo przywilejów, wynikających z faktu, że jesteśmy częścią wielkiego układu, wspólnoty, która obliguje się do wzajemnej pomocy i współpracy w różnych okolicznościach.
Wspólna troska o ochronę środowiska
Jednym z najważniejszych celów, jakie każdy kraj członkowski zobowiązuje się realizować, jest dążenie do minimalizacji zanieczyszczeń powietrza, emisji gazów cieplarnianych i dwutlenku węgla do atmosfery, wskutek działań produkcyjnych wielu zakładów pracy, fabryk, przedsiębiorstw, spółek etc.
Jest to związane z obligowaniem państw należących do Unii, do tego, by w możliwie skuteczny sposób starały się zastępować tradycyjne źródła i surowce, odnawialnymi źródłami energii, które powodują mniejszą ingerencję w środowisko naturalne, mniej zanieczyszczeń, a przede wszystkim – mniejsze zużycie złóż naturalnych, które w porównaniu z odnawialnymi źródłami energii, „regenerują się” dość długo.
Dokumenty i zobowiązania
Podstawowym dokumentem, który obliguje wszystkie kraje członkowskie do wytężonych starań o ochronę środowiska naturalnego, jest pochodzący z 2007 roku Pakiet Klimatyczno-Energetyczny. Jest to najważniejszy dokument zawierający wszelkie regulacje dotyczące budowy gospodarki niskoemisyjnej.
Sposobem mobilizacji do spełniania zapisów pakietu ma być system dofinansowań dla tych gmin, które opracują i przedstawią Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, którego realizacja może w realny sposób wpłynąć na polepszenie jakości życia mieszkańców danego regionu (czystsze powietrze, zmniejszenie kosztów energii).
Najprościej mówiąc, Plan Gospodarki Niskoemisyjnej jest dokumentem, który ma odpowiadać na zobowiązania zawarte w Pakiecie Klimatyczno-Energetycznym, a o czym można poczytać jeszcze tutaj: http://www.strategor.pl/plan-gospodarki-niskoemisyjnej-pgn-/.