Program Operacyjny Inteligentny Rozwój, podziałanie 1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa (Szybka Ścieżka) to program skierowany do podmiotów zainteresowanych sfinansowaniem przeprowadzenia badań przemysłowych oraz prac rozwojowych. Szybka Ścieżka adresowana jest zarówno do małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw (więcej).


O środki w ramach Szybkiej ścieki ubiegać mogą się przedsiębiorstwa prosperujące na terenie praktycznie całej Polski.
Szybka ścieżka – kryteria
Bez wątpienia możliwość pozyskania środków na wzrost innowacyjności firmy, jest dla przedsiębiorców bardzo ciekawą perspektywą tym bardziej, że ubiegać się o nie mogą firmy nienależnie od ich wielkości, jaki również niezależnie od zakresu i rodzaju badań, które miałyby zostać dofinansowane właśnie z pozyskanych środków w ramach Szybkiej ścieżki. Taka sytuacja jednak przyczynia się do wzrostu konkurencji, co tym samym oznacza konieczność składania wniosków, które będą w stanie skutecznie zwrócić na siebie uwagę instytucji zajmujących się ich przyznawaniem pod względem chociażby:
- nowości rezultatów projektu – gdzie jako nowość rozumie się innowacje w skali przynajmniej polskiego rynku,
- zapotrzebowania rynkowego – gdzie decydującym czynnikiem jest ocena możliwości zaspokojenia faktycznych potrzeb odbiorców, jak i również brana jest pod uwagę faktyczna konkurencyjność technologii lub produktu,
- opłacalność wdrożenia – gdzie rozpatrywana jest projekcja spodziewanych kosztów oraz zysków wynikających z wdrożenia innowacyjnych technologii lub produktów.
O czym warto wiedzieć, wymienione powyżej kryteria, są kryteriami punktowymi – co oznacza ni mniej ni więcej tylko to, że na pozytywne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie mogą liczyć jedynie przedsiębiorcy o najwyższej ilości punków.